אודות

מכון הלכה חב"ד הוא מכון שנותן מענה למגוון צרכים הלכתיים עבור חסידי וקהילות חב"ד בארץ ישראל וברחבי העולם. מטרת המכון היא להנגיש את עולם ההלכה לציבור הרחב, תוך זמינות מרבית וחידוד נושאים שונים בהלכה הזקוקים לתיקון ושימת לב. המכון נוסד בשנת תשע"ו, ביוזמת מספר רבנים וכיום פועלים בו למעלה מחמישים רבנים ומורי הוראה חב"דיים.

הרבי בהתוועדות

עם התפתחות הטכנולוגיה ושיפור אמצעי התקשורת, נוצרו אפשרויות ואמצעים חדשים לבירורי שאלות הלכתיות, בהם האפשרות לקבל מענה תוך זמן קצר על שאלות שמתעוררות תוך כדי חיי היום יום. מודלים של רבנים שונים שעונים תשובות דרך מסרונים, העלה את הצורך שגם בציבור החב"די יהיה גוף מקצועי שייתן מענה מהיר ותמציתי לשאלות הציבור, תוך דגש על פסיקה לפי המקובל אצל חסידי חב"ד ובתוספת מנהגי והנהגות חב"ד.

בחודש אדר ראשון תשע"ו עלתה היוזמה לאוויר בשם "SMS לרב", ותוך שבועות ספורים הופנו למוקד אלפי שאלות הלכתיות. עם הצלחת יוזמת המסרונים, התרחב השירות גם למוקד טלפוני שמאויש במשך על שעות היום על ידי רבנים, במשמרות. אלפי השאלות שהגיעו למערכת בכתב ובעל פה, העשירו את המכון בידע הלכתי עצום וניסיון רב בתחום מענק שירותים הלכתיים. עקב כך החל המכון להפיק הוצאות לאור בהלכה; פרסומים יומיים, מדריכים, קורסים הלכתיים ועוד

לא הביישן למדר' שלמה ניימרקצלם אירועים, נחלת הר חב"ד

באופן אישי: אני מתפעל כל פעם מחדש מהתוכן המגוון שקיים ב'שונה הלכות'. ההלכה כתובה בצורה עניינית תוך כדי נתינת מראי מקומות. היה כדאי אם היה מאגר מסודר של כל החוברות כולל תוכן עניינים. בעל תשובה ניגש אליי ואמר לי שיש לו שאלה הלכתית אך הוא מתבייש לשאול את הרב, כי אמרו לו שזו שאלה טיפשית.... עניתי לו שבשביל זה יש את הסמס לרב. לא עובר הרבה זמן והוא מראה לי תשובה קצרה ועניינית. הסבתי את תשומת ליבו למראי מקומות שהרב ציין בתשובתו ואז הוא הבין שהשאלה ששאל הייתה במקומה וראה איך שמתפלפלים בה גדולי הפוסקים בהלכה


איך הסתדרנו בלי זה?הרב נדב כהןמרצה בכיר ומחבר רב המכר 'מודעות יהודית'

שעתיים לפני שבת . מותר לשים את הפלטה על שעון שבת? אפשר לתת לילדים לנסוע ברולר בליידס בתוך הבית? הילד לא מרגיש טוב מותר לתת אקמול? אצל חסידים השאלות הן לא רק מצד יראת שמיים רגילה שלא רוצים להיכשל בעבירה, אצל חסיד השאלות ההלכתיות הן הרות גורל, שהרי אנו מכירים את דברי אדמו"ר הזקן בתניא (קונטרס אחרון, דוד זמירות קרית להו) שכל העולמות עליונים ותחתונים תלויים בדקדוק מצוה אחד. ולנגד עינינו השיחות של הרבי בהן הוא מצטט את הרמב"ם שכל אחד צריך לראות את העולם כשקול על כף המאזניים, עשה מצווה אחת והכריע את העולם לכף זכות, ומחכים כולנו לאותה מצווה שתכריע את הכף! אז אל מי אפשר לפנות שעתיים לפני שבת? אל מי אפשר לפנות בשעות המאוחרות של הלילה או המוקדמות של הבוקר? הרב טרוד ולנו לא נעים להטריד. ובכלל באיזה מספר נמצא רב שבקיא בכל ההלכות מכל חלקי השולחן ערוך. את מי שואלים?? למי פונים??
שנה אחרי שפרויקט 'סמס לרב' יצא לדרך, השאלות האלה כבר נראות כמו משהו ששייך להיסטוריה. היום כל אחד יודע: יש מספר אחד שאליו שולחים את כל השאלות מכל הסוגים, בכל שעה, בלי בושה ומבוכה ותמיד תמיד מקבלים תשובות במהירות ובבהירות שלא משאירים מקום לספק. ולנו רק נשאל לשאול, איך הסתדרנו בלי זה?


ויכוח סוער בבית הכנסתהרב יוסף יהודה ליפששליח הרבי ומנהל בית חב"ד רמת אביב ג'

בא' מימי הקיץ פרץ ויכוח סוער בין המתפללים בבית הכנסת על הטמפרטורה הרצויה של המזגן: זה רוצה יותר קר, זה כבר מצונן וכו'. הדעות היו חלוקות ולא ידעתי כיצד עליי להכריע את הקונפליקט. הגביר אומר משהו אחד, המקורב אומר משהו שני, הגבאי אומר משהו שלישי... אמרתי להם שאני ישאל את הרב ואענה להם תשובה... כעבור זמן מה אני מקבל מ'מכון הלכה חב"ד' את העלון הנפלא 'שונה הלכות' ובהשגחה פרטית הופיעה שם הלכה בנושא מזגן בבית הכנסת כשיש מחלוקת בין המתפללים. שלחתי את העלון עם ההלכה לכל המתפללים והכל בא על מקומו בשלום! תודה רבה לרבני מכון הלכה חב"ד! תמשיכו לעשות חייל ולזכות אותנו ואת כלל אנ"ש.

הרב אבישיד:"לימוד הלכה משנה את הצביון של הקהילה כולה"לקריאת הראיון המלא לחץ כאןהרב טברדוביץ':"חסיד חייב ללמוד הלכה בקביעות"לקריאת הראיון המלא לחץ כאןראיון חג עם הרב יוסף חיים רוזנבלט:חג המו"ציםלקריאת הראיון המלא לחץ כאןהרב הרוניין:"עלון שונה הלכות צריך להיות בכל בית כנסת"לקריאת הראיון המלא לחץ כאן"הרבנים שמאחורי המהפכה ההלכתית החב"דית בראיון ראשון"לקריאת הראיון המלא לחץ כאןהאתר הוקם לזכות ר' חזי ותמר נועם, להצלחה בכל העניינים